Rozdíly

Zde můžete vidět rozdíly mezi vybranou verzí a aktuální verzí dané stránky.

Odkaz na výstup diff

Obě strany předchozí revize Předchozí verze
Následující verze
Předchozí verze
popelecni-streda [31/03/2015 15:11]
admin
popelecni-streda [09/04/2016 17:33] (aktuální)
Řádek 1: Řádek 1:
-ZDE NIC NENÍ!+====== Popeleční středa ====== 
 + 
 +V liturgickém kalendáři latinské církve je **Popeleční středa prvním dnem postní doby**. Popeleční středa je podle liturgického počítání do kterého se nezapočítávají neděle 40. den před Velikonocemi,​ v reálu ovšem připadá popeleční středa na 46. den před Velikonoční nedělí. 
 + 
 +Zavedení Popeleční středy se datuje někdy od VI.-VII. století, kdy byl začátek postního období přeložen ze VI.neděle před Velikonocemi na předcházející středu, právě aby se z postní doby vyjmuly jednotlivé neděle, které vlastně nejsou chápany jako postní den a dodrželo se tím 40 dnů půstu. 
 + 
 +Název Popeleční středa pochází ze **zvyklosti pálit kočičky** ​ posvěcené [[kvetna-nedele|Květnou neděli]] v minulém roce. **Popelem získaným z spálených ratolestí bývají věřící při bohoslužbě Popeleční středy označeni znamením kříže na čele** na znamení kajícnosti. Tomuto popelu se říká popelec. Tento zvyk se vztahuje k blízkovýchodní tradici sypání si popela na hlavu. Znamenání popelem doprovází kněz slovy: //"​Pamatuj,​ člověče, že jsi prach a v prach se obrátíš!"//​**Tučně** nebo či //"​Čin pokání a věř evangeliu"//​. 
 + 
 +Pro mnoho křesťanů představuje Popeleční středa připomínku konečnosti tělesné schránky člověka a směřování vlastního života, vyznačuje se proto pokáním. Symbolika popeleční středy je také vysvětlována tak, že člověk si má uvědomit svou nicotnost a bezvýznamnost před Bohem a vyjádřit skromného ducha, pokoru, vědomí vlastní slabosti a potřeby odpuštění.  
 + 
 +**V katolické církvi je Popeleční středa dnem přísného [[post|postu]] a mělo by se za celý den jíst jen jedno jídlo.** 
 + 
 

Podpořte Velikonoce.net a objednejte si si velikonoční zájezd:

popelecni-streda.txt · Poslední úprava: 09/04/2016 17:33 (upraveno mimo DokuWiki) · [Starší verze]
Recent changes RSS feed Valid CSS kontakt na webmastera