Modré pondělí

Úvodem: Veliký týden, Veliký strastný týden nebo Pašijový týden (řec. Μεγάλη Εβδομάδα, rus. Страстнaя седмица) je poslední týden Velkého půstu před Paschou-Velikonocemi; sestává z Velikého pondělí, Velikého úterý, Veliké středy, Velikého čtvrtku, Velikého pátku a Veliké soboty.

Během tohoto týdne si křesťané připomínají poslední dny pozemského života Spasitele: jeho skutky, rozhovory s učedníky, odsouzení, smrt na kříži a pohřbení. Každý z těchto dnů má bohatou, na evangeliích založenou ikonografii.

+ * +

Modré pondělí je 6 dní před Božím hodem velikonočním, je součástí Pašijového týdne.

Modrému pondělí se říká taky Velké pondělí nebo Žluté pondělí.

V římskokatolických kostelích se čte se evangelium o ženě kající, jež vonnou mastí pomazala nohy Páně

Katolíci byzantského obřadu i Pravoslavní si připomínají památku praotce Josefa (Gen.37.1-50.26), jehož život je předobrazem budoucího ponížení a slávy božího Syna a také Ježíšových odpovědí farizeům o jeho druhém příchodu, podobenství o deseti pannách a posledním soudu (Mt.24.3-25.13). V tento den se slouží obřad Předem posvěcených darů (PPD) s Večerňou, kde se čtou starozákonní čtení - paremije a se svatým přijímáním (bez proměňování svatých tajin Eucharistie, které se uskutečnilo při plné svaté liturgii v neděli)

 
modre-pondeli.txt · Poslední úprava: 07/04/2021 21:47 (upraveno mimo DokuWiki) · [Starší verze]
Recent changes RSS feed Valid CSS Černobylská zóna / kontakt na webmastera