Zelený čtvrtek

Zelený čtvrtek je 4. dnem Strastného týdne a je 3 dny před Božím hodem velikonočním. Na Zelený čtvrtek večer začíná Velikonoční triduum.

Zelený čtvrtek je především připomínkou poslední večeři Páně.

Na Zelený čtvrtek se do soboty naposledy rozezní zvony a poté jsou nahrazeny řechtačkami. Říká se „zvony odlétají do Říma“.

V katolických biskupských chrámech se setkávají kněží s biskupem, obnovují své sliby a se světí biřmovací olej.

Kněží po vzoru Ježíše myjí mužským věřícím nohy. Zpívá se oslavná píseň Gloria. Po mši se přenáší Nejsvětější svátost - posvěcený chléb, mimo oltář, ze kterého se sundávají rouch na znamení holého dřeva kříže.

Jméno dne je odvozeno od dříve používané barvy liturgických rouch a občas se říká, že i od toho, že ten den je přísný půst a povolena je vlastně jen zelenina.

V Zelený čtvrtek, kdy počíná se přísný půst strastného týdne, mše sv. v bílých paramentech představuje poslední večeři Páně. Duchovenstvo přijímá Tělo Páně z rukou celebranta. V kathedrálních chrámech biskupové světí sv. oleje a myjí nohy dvanácti starcům. Při Gloria toho dne zavzní hlahol všech zvonů, ale potom zvonění umlká až do Bílé soboty. Po mši sv. přenáší se velebná svátost na poboční oltář, načež ostatní oltáře bývají zbavovány všech okras (denudace). - Ottův slovník naučný

Lidové zvyky na Zelený čtvrtek

Při posledním zazvonění se má zacinkat penězi, aby s vámi byly celý rok .